Slony

14.04.2014 12:50
Slony
Slony vážia až 5 900 kilogramov a v kohútiku dosakujú výšku až 4 metre. Takže sú najvňčšími súčasnými suchozemskými zvieratmi. Dnes žijú dva druhy slonov. Jden v Afrike a druhý v juhovýchodnej Ázií. Majú ohybný chobot, ktorý vznikol zrastením predĺženéhonosa a hornej pery. Chobot dosahuje až 100 000 svalov. Slony ho používajú na ňuchanie, hmatanie, dýchanie, uchopovanie potravy a vydávanie hlasných trúbivých zvukov. Kly zasa využívajú pri súbojoch, strhávaní kôry zo stromov a hĺbenie jám aby získali vodu. Slony žijú na trávnatých a krovinatých  púšťach, ako aj údoliach riek a mokradí. Dožívajú sa až 75 rokov. Samice a mláďatá žijúv rodinných čriedach, zatiaľ čo sú túlaví samotári.
 
Dva druhy:
Slon Africký je väčší a tažší akojeho príbuzný a má aj väčšie a oblejšie ušnice. Na konci chobota má dva prstovité výbežky,kým slon u slona indického iba jeden. U slona afrického majú kly samce a samice u slona indického iba samce.
 
Slony v pracovnom nasadení:
Ľudia už tisíce rokov cvičia slony na dvíhanie, tlačenie či tahanie ťažkých predmetov. Pri práci v lesníctve sa slony niekedy naučia dvíhať klami tažké bremená a fungujú ako živé nakladače.
 
Veľkí jedáci:
Slon africký denne zožerie asi 150 kilogramov trávy, listov, kôry, korienkov a plodov. Až tri štvrtiny preto strávi iba príjmaním potravy.
 
Sprchovanie a bahenné kúpele:
Slony sa zbavujú prebytočného tepla veľkýmiušnicami, ale okrem toho sa ochladzujú aj tým, že sa samy sprchujú. Nasávajú vodu do dlhého chobota a roztriekajú si ju po tele. Šikovnými pohybmi chobota a vystreknutím vody v správnom okamihu si dosiahnu na všetky časti tela. Slony sa niekedy aj váľajú v bahne alebo sa posypujú prachom, ktorý ich chráni proti hmyzu a slnečným lúčom. Vrstva blata im okrem toho chráni kožu aj pred nadmerným odparovaním tekutín
 
Mláďa slona:
Mláďa si nemusí hľadať potravu, pretože najmenej dva roky sa kŕmi meterinským mliekom. Niekedy sa nacicia mlieka nielen od vlastnej matky, ale aj od inej samice.
 
 
https://www.oskole.sk/?id_cat=31&clanok=10857